O Rajdzie

Upamiętnij Bohaterów Powstania Warszawskiego

W nocy z 1 na 2 sierpnia większość oddziałów wojskowych IV Obwodu AK Ochota pod dowództwem ppłk. Mieczysława Sokołowskiego ps. „Grzymała” rozpoczęło wycofywanie się z Ochoty w kierunku Lasów Sękocińskich i Lasów Chojnowskich. Ich losy i dalszy przebieg wydarzeń wspominamy dziś, jako Bitwę pod Pęcicami.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w rajdzie pieszym upamiętniającym powstańców wycofujących się w pierwszych dniach sierpnia z terenów Ochoty oraz uczestników Bitwy pod Pęcicami. Celem Rajdu jest propagowanie pamięci i budowanie świadomości mieszkańców o działaniach powstańczych na Ochocie. Szczególnie serdecznie zapraszamy młodzieży, ale i całe rodziny. Będzie to taki żywy kontakt z historią oraz upamiętnienie 74. Rocznicy Bitwy Pęcickiej.

Spotykamy się 4 sierpnia 2018r., o godz. 13.00 odbędzie się Msza św. w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Św. Jakuba) na placu Narutowicza, po niej ok. 14.00 ruszamy do Pęcic.

Program

Trasa marszu ma długość około 16 km nawierzchnią asfaltową lub chodnikiem (zgodnie z załączoną mapką).

4.08.2018

  • 12.00 – rejestracja uczestników na Placu Narutowicza
  • 12.45 – omówienie zasad rajdu oraz regulaminu poruszania się po drogach
  • 13.00 – msza św. w kościele Św. Jakuba
  • 14.00 – wymarsz uczestników
  • 20.00 – dotarcie na miejsce noclegu. Ciepły posiłek oraz spotkanie przy ognisku z kombatantami.

5.08.2018

  • 8.00 – śniadanie (uczestnicy mają zabrać ze sobą prowiant na wspólne śniadanie)
  • 10.00 – rozpoczęcie uroczystości upamiętniających 74. Rocznica Bitwy Pęcickiej
  • ok 13.00 zakończenie obchodów i powrót we własnym zakresie oraz na własną odpowiedzialność.

Trasa marszu ma długość około 16 km nawierzchnią asfaltową lub chodnikiem. Podczas marszu planujemy ciekawe wykłady historyczne, pokazy uzbrojenia i walki. Będziemy dużo śpiewać (będą specjalnie przygotowane na ta okazję śpiewniki). Oczywiście planujemy kilka odpoczynków. Zapewniamy, że trasa jest do pokonania przez każdego zdrowego człowieka.

Planujemy dotarcie w okolice Pęcic o godzinie 20.00 do specjalnie przygotowanego obozowiska. Planujemy wspólny ciepły posiłek oraz spotkanie przy ognisku. Na ognisku będą z nami nasi kombatanci. Nocować będziemy w warunkach polowych w namiotach harcerskich lub przy dobrej pogodzie chętnych zapraszamy pod chmurkę.

Pobudkę planujemy o godzinie 7.00 tak, aby wspólne przygotować i zjeść o godz. 8.00 śniadanie (uczestnicy mają zabrać ze sobą prowiant na wspólne śniadanie) oraz zdążyć na rozpoczęcie uroczystości upamiętniających 74. Rocznicę Bitwy Pęcickiej. Około 13.00 zakończenie obchodów i powrót we własnym zakresie oraz na własną odpowiedzialność do domu.

Organizatorem II Pieszego Rajdu do Pęcic jest Szczep 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów im. Zawiszy Czarnego przy współudziale Urzędu Dzielnicy Ochota oraz Szkoły Podstawowej nr 61 z im. Juliana Przybosia. Rajd wspiera również Środowisko Żołnierzy AK IV Obwód Ochota, Grupa Historyczno – Edukacyjna „Szare Szeregi”. Rajd jest objęty patronatem Informatora Ochoty i Włoch.

Zapisy uczestników następują drogą internetową do dnia 2 sierpnia 2018 roku lub w dniu imprezy przy rejestracji.

Wszelkie pytania w tej sprawie możecie Państwo kierować do koordynatora Grażyna Hodun, tel. 607 292 592, ghodun@mroee.pl

Zgłoś się